برند و برندینگ در کسب و کار

  • توسط پشتیبان سایت
  • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۹
  • ۰

برندینگ در کسب و کار

در این مقاله در مورد برند و برندینگ در کسب و کار اثرات و فواید آن نکاتی را مرور کنیم چرا در دنیای امروز بعضی از کسب و کار ها برند می شوند و در ذهن ها باقی می مانند و بعضی دیگر از کسب و کار ها در همان سال های اولیه خودشان از بین می روند این سوالی است که حداقل بعد از انقلاب صنعتی و رشد و توسعه کسب و کار های نوین در ذهن همه ی آدم ها نقش بسته است.

قطعا پاسخ دادن به این سوال عوامل و اثرات حذف شدن کسب و کار ها را نمایان می کند و قطعا با استفاده از این نکات میی توانیم حداقل جلوی حذف شدن و برشکسته شدن خودمان را بگیریم تا بتوانیم ماندگاری خودمان را حفظ کنیم و به توسعه کسب و کار دست پیدا کنیم.

در محصولاتی که تولید می شوند در افرادی که خدمات ارائه می دهند در حوزه هایی که مشتری نیاز خودش را جذب و کسب می کند عموما افرادی که برند هستند قیمت های بالا تری را برای خدمات و محصولات خودشان در نظر می گیرند و ارزش آفرینی های بیش تری هم برایشان خواهد داشت.

برند یک زمانی نام و لگوی تجاری بود امروز نام و نشانه ی تجاری بخش بسیار کوچکی از برند می باشد برند یک هویت و مسیر است. طبق تعاریف مختلفی که در ساز مانها یا کتا بهای بازاریابی ارئه شده تعاریف مختلفی از برند در ذهن آدم ها ایجاد شده اما یکی از معتبر ترین تعاریف برند این است که برند یک قول یا تعهد است یعنی چه؟

برندینگ در کسب و کار

برندینگ در کسب و کار

 

یعنی اینکه وقتی شما یک خودروی بنز خریداری می کنید به شما قول یک خودروی بنز را می دهد شاید با شنیدن اسم خودروی بنز رنگ خاصی یا شخصیت خاصی از یک انسانی که سوار آن می شود در ذهن شما شکل بگیرد همان طور که شرکت هارلی دیویدسون آمریکا به شما تعهد می دهد که من به شما یک سبک زندگی جدید را می فروشم برند یک هویت مسیر زندگی می باشد.

که به انسان ها می دهد اگر توجه کنید مشتریان مرسدس بنز عموما اتو کشیده کت شلوار و کرواتی و با ظاهر خیلی رسمی خودشان را نشان می دهند و در جامعه ظاهر می شوند اما خریداران و مشتریان هارلی دیویدسون دست های تتو شده و عموما افراد قانون گریز اند و یاغی گری خودشان را به نمایش می گذارند این که کدام برند خوب یا بد است نیست بحث این است که هر کدام از این برند ها توانسته در سبک زندگی مردم خودش نفوذ کند

خیلی از مواقع که ما خرید می رویم محصولی را انتخاب می کنیم که دارای نام و نشان معتبر تری در ذهن ما باشد حتی اگر قرار است یک شامپو  انتخاب کنیم آن شامپویی را انتخاب می کنیم که در ذهن ما معتبر تر است.

یعنی کیفیتی که به ما قول داده است را اجرا کند و امروزه مردم با برند زندگی می کنند کمپانی اپل یک زمانی محصولات دیجیتالی بود اما امروزه که دست در دست فرزند ما شبها می خوابد و صبح ها دست در دست فرزندان ما بیدار می شود اپل و هویت برند اپل یک مسیر زندگی جدیدی را برای انسان ها ایجاد می کندیک خلق ارزشی در ذهن مشتری ایجاد می کند که من با سایر هویت ها کاملا متفاوت هستم

برندینگ در کسب و کار

برندینگ در کسب و کار

 

برندینگ در کسب و کار

در این جا شاید رقبای هم سانی باشند که کیفیت و عملکرد یکسانی ارائه بدهند اما هویتی که اپل برای محصولات خودش ایجاد کرده است تماما متمایز است با عملکرد محصولات اپل متمایز است با کیفیت ساخت محصولات اپل شاید شرکت دیگر با کیفیت بالاتر و با قیمت پایین تر همین خدمات را ارائه بدهد اما هیچ وقت اپل نمی شود

به طور مثال کلمه خودرو فراری را در نظر بگیرید چه رنگی در ذهن شما شکل می گیرد چه تیپ شخصیتی در ذهن شما شکل می گیرد افراد جوان یا عاشقان خودرو های اسپرت یا افراد مسن و عاشقان خودروهای بی سرو صداو آرام قطعا گروه اول پس خودرو فراری خودش را با رنگ خودش با هویت خودش متمایز می کند و مشتریان خاص خودش را می طلبد و انتظار ندارد که یک فرد بالای ۸۰ سال که دنیای آرامی را برای خودش خلق می کند وارد مشتری های فراری شود.

مفهوم برند در کسب و کار ها، محصولات، خدمات نفوذ کرده و امروزه در افراد نفوذ کرده و بحث پرسنال برندینگ یا برند سازی شخصی پر مخاطب ترین و پرکار ترین نوع برندینگ در کسب و کار است.

قطعا هر کسی از خودش یک برند می سازد اما برند خوش نامی یا برند بد نامی. برند منظم یا متعهد بودن یا برند بد قول بودن و ضرر رساندن به سایر کسب و کار ها هر کسی برند خودش را دارد اما آن مفهومی که از برند برای ما مهم است تعداد خریداران آن برند است که چند نفر حاضرند مبالغ بیش تری را برای تهیه و تامین این برند و استفاده از خدمات و محصولاتش یا هر نوع کالایی که تحت نام این تولید و عرضه می شود استفاده کنند

پس مهم ترین نکته در برندینگ خریداران برند هستند این است که چند نفر اطلاع دارند که درون این بسته چه اتفاقی دارد می افتد حالا این بسته، بسته ی شخصیتیه افراد در پرسنال برندینگ است بسته محصولات در فروش و عرضه خدمات و محصولات است و بسته هویت سازمانی در کسب و کار هاست.

برندینگ در کسب و کار

برندینگ در کسب و کار

 

برندینگ در کسب و کار

این که به کدام نام، نشان، اعتبار، هویت قرار است ما را بشناسند تعیین کننده حجم و کیفیت برند است. حواسمان باشد در برندیگ قرار نیست شخص، محصول یا خدمات دیگری را کپی کنیم قرار است تماما خودمان باشیم.

قطعا برند هارلی دیویدسون برای تیپ، شخصیت و لایف استایل خاصی طراحی شده و برند مرسدس بنز هم برای سبک دیگری در نظر گرفته شده همان برندی که قرار است خودش را منظم و متعهد نشان بدهد و ایجاد ارزش و کسب درآمد داشته باشد می تواند برای افراد یاغی افرادی که تتو دارند لباس ها و آرایش صورت غیر متعارف دارند، جذاب و خواستنی باشد.

هیچ وقت مشتری با این مشخصات مشتری مرسدس بنز یا ماشین ها و محصولات دیپلماتیک و سناتوری نخواهد شد پس با برندینگ و انتخاب حوزه برندینگ بر اساس علایق، اصول رفتاری و خواسته های خودمان می توانیم به مشتری قول بدهیم که ما قرار است برای شما چه محصول، خدمات یا چه رفتاری را به مرور زمان ثابت باشد بروز دهیم.

محصولات بنز در مرور زمان تغییر می کنند اما تعهد مرسدس بنز که پرستیژ خودش است به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد. محصولات هارلی دیویدسون به مرور زمان به لحاظ ظاهر، تکنولوژی، عملکرد تغییر می کنند اما به لحاظ کیفیتی که تضمین کرده اند به هیچ وجه تغییر نخواهند داشت.

حوزه برند و برند سازی در کسب و کار را دست کم نگیرید جویای این نکات ریز باشید تا بتوانید کسب و کار خودتان را به بهترین نحو ممکن توسعه دهید.

 

قبلی «

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب سایت