فرآیند های حل مسئله( تکنیک عملکردی)

  • توسط پشتیبان سایت
  • فروردین ۱۶, ۱۳۹۹
  • ۰

سلسله مباحث مهارت های نرم، فرآیند های حل مسئله( تکنیک عملکردی)

 

در این مقاله در مورد سلسله مباحث مهارتهای نرم از فرآیندهای حل مسئله و تکنیک نحوه عملکردی صحبت می کنیم فرآیند های حل مسئله کمکمان میکنند که در مسائل بهتر سریعتر و با هزینه کمتربه پاسخ های متنوع تری برسیم.

یعنی دایره ی اختیار و انتخاب ما را وسیع تر میکنند و ما بهتر میتوانیم فرایند ها را پیش ببریم. برای مثال: این تکنیک می گوید وقتی شما بخواهید یک میز طراحی کنید اکثر افراد وقتی واژه میز را می شنوند یک صفحه مستطیلی به ذهنشان می آید که چهار تا پایه دارد در این جا ما حرفی از چهار پایه نزدیم اما هر وقت به یک فردی می گوییم یک میز بکشد یک میز چهارپایه با یک صفحه مستطیلی می کشد.

سلسله مباحث مهارت های نرم

سلسله مباحث مهارت های نرم

 

فرآیند های حل مسئله

در اینجاچند سوال پیش می آید ۱_آیا میز با سه تا پایه نداریم ؟جواب قطعاً داریم. سوال :میز با دو تا پایه نداریم ؟با یک پایه نداریم؟

همینطور که می دانید در طراحی های روزمره ما میزهایی می بینیم که پایه ندارند و با اتصالاتی از سقف رها شده‌اند یا آویزان مانده اند پس میز لزوماً چهار تا نباید داشته باشد یا اینکه میز را همه مستطیل شکل ترسیم می‌کنند.

سلسله مباحث مهارت های نرم

سلسله مباحث مهارت های نرم

 

آیا ما میزهایی دایره‌ای، بیضی، مربعی، لوزی یا فرم های غیر هندسی نداریم؟ البته که  همه این مدل ها موجود است اما آن چیزی که در ذهن ما شکل گرفته است عملکرد میز و کاربرد میز نیست فقط آن قالب ذهنی و حالت اصلی میز در ذهن ما شکل می گیردحال وقتی فرایند حل مسئله به طور مثال این باشد که ما قرار است یک میز طراحی کنیم اول بگوییم کاربرد و عملکرد این میز چگونه باشد.

هیچ وقت در ذهن خود نگویید من باید یک میز طراحی کنم بگویید من از یک میز چه انتظاری دارم در اینجا من یه چیزی می خواهم که وسایلم را روی آن قرار بدهم

سلسله مباحث مهارت های نرم

 

تکنیک عملکردی

چون کاربرد آن برای من مهم است و وقتی من می گویم که یک چیزی می خواهم که وسایلم را روی آن قرار بدهم می توانم از یک کنده تنه درخت که روی اون یک تیکه شیشه قرار داده شده استفاده کنم می توانم از یک بشکه ی نفت یا روغن ۲۲۰ لیتری که روی اون یک تیکه صفحه ای قرار داده شده استفاده کنممی توانم روی یک دیوار یک طاقچه یا یک پیشخوان نصب کنم که من را به خواسته ام برساند نه این که لزوما هر وقتی هر کسی یک میز بخواهد من یک میز ۴ پایه مستطیلی رسم کنم پس اگر ما به دنبال کاربرد باشیم راه های مختلفی وجود دارد که من را به آن کاربرد نزدیک می کند.

سلسله مباحث مهارت های نرم

سلسله مباحث مهارت های نرم

 

تکنیک عملکردی

و به این ترتیب می توان انبار فکر های مختلف را به عرصه تولید گذاشت یا شاید ابزار طوفان فکری بهتری می تواند برای من اتفاق بیافتد

تا به محصول نو آورانه تر و فناورانه تر و جدید تری برسم.

پس تکنیک عملکردی به این صورت است که وقتی ما یک چیزی را می شنویم و می خواهیم آن را حل کنیم نگوییم که شما چرا با این روش یا متد می خواهی پیش روی کنی بگوییم که برای چه دلیلی مثلا اگر کسی پیراهن می خواهد تکنیک فرآینندی می گوید من پیراهن طراحی نمی کنم شما چی می خواهید شاید پوشش  می خواهی یا شاید پوشش در مقابل باد می خواهی شاید پوشش در مقابل باران می خواهی پس انواع مختلف محصولات یا فرآیند ها شکل می گیرد.

سلسله مباحث مهارت های نرم

سلسله مباحث مهارت های نرم

 

همانطور که می دانید نیاکان ما ابتدا چرخ ها را به صورت چند ضلعی می ساختند مثلا بعد از مربع رسیدند به پنج ضلعی، هفت ضلعی، ده ظلعی و انقدر تعداد این اضلاع افزایش پیدا کرد تا نهایتا به سیستم حرکت دایره ای رسیدند فرض کنید که امروز چرخ های ده ضلعی مد می باشد یک نفر پیش طراح فرآیند می رود و می گوید آقا من چرخ ده ضلعی می خواهم وقتی می گوید ده ضلعی ذهن آن طراح و صاحب فکر فقط به این سمت می رود که من باید یک چرخ ده ضلعی طراحی کنم.

سلسله مباحث مهارت های نرم

سلسله مباحث مهارت های نرم

 

حالا اگر آن فرد بگوید من یک مکانیزیمی می خواهم که سیستم گاری من بهتر حرکت خودش را ادامه بدهد یک سیستمی می خواهم که راحت و روان حرکت کند خوب قطعا دیگر آن فرد ذهنش به دنبال چرخ های چند ضلعی نمی رود.

و به سمت اینکه اگر چرخ ها دایره باشد و اضلاع نداشته باشد بهتر می تواند حرکت را ایجاد کند می رود پس تکنیک فرآیندی در حل مسئله اینجا کمکمان می کند که ما بدانیم کاربرد کجاست و ما برای آن کاربرد یک راه حلی داشته باشیم نه برای مسئله خودمان راه حل ایجاد کنیم.

 

 

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب سایت