سلسله مباحث مهارت های نرم

  • توسط پشتیبان سایت
  • اسفند ۲۸, ۱۳۹۸
  • ۰

فرآیند های حل مسئله

در سلسله مباحث مهارت های نرم در مورد تکنیک ها یا فرآیند های حل مسئله صحبت کنیم و فرآیند حل مسئله با روش فایو یا تکنیک پنج چرا را به شما توضیح می دهیم اول این بحث را دوست دارم با یک داستانی شروع کنم

یک زمانی در شرکتی یک پمپ آبی بر اثر کارکرد زیاد خراب می شود و بعد از یک مدتی به طور مثال یک سال عمر آن پمپ به پایان می رسید و دوباره پمپ نو خریداری می شد.

 

فرآیند های حل مسئله 

فرآیند های حل مسئله

 

حل مسئله به روش فایو

به روش فایو اینطور است که قبل از اینکه دست به اقدام بزنیم ۵ تا چرا و سوال بپرسید و این پرسشگری که یکی از ابزار های مهم بیزینس کوچ ها است کمک می کند که شما به مرحله ای برسید که با حد اقل هزینه این فرآیند را حل کنید مثلا وقتی پمپ آب می سوزد بعد از آن بررسی می کنند که چرا پمپ آب سوخت بعد به این نتیجه می رسند که به دلیل استفاده زیاد از این پمپ آب بوده است.

مثلا اگر یک پمپی ۱۰۰۰ ساعت کار کند نمی سوزد ولی بعد از ۲۰۰۰ ساعت عمر محدودش تموم می شود و از بین می رود سوال بعدی این است که چرا پمپ آب سوخت؟

بررسی می کنند می بینند که به طور مثال دور  شفت بلبرینگ زنگ زدگی دارد بعد علت زنگ زدگی را بررسی می کنند می رسند به این که املاح آب موجب زنگ زدگی شده است. خوب بعد از آن بررسی می کنند که املاح آب چرا به بولبورینگ رسیده است مثلا کاسه نمدی وجود داشته که جلوی جریان آب را نگرفته سوال بعدی چرا کاسه نمد خراب شده مثلا آن کاسه نمد فنر ظعیف تری داشته و با این پنج مرحله  پرسشگری به این می رسند که به جای اینکه ۱۰۰۰ واحد هزینه خرید یک پمپ را پرداخت کنند

با ۲ واحد به هزینه خرید کاسه نمد استاندارد با کیفیت بالاتر عمر پمپ از یک سال به یک سال و نیم می رسد و همینجا کلی ارزش افزده برای ما ایجاد می شود و هم چنین باعث کاهش هزینه می شود.

 

فرآیند های حل مسئله 

فرآیند های حل مسئله

 

مرحله حل مسئله

به طور کلی ما با پنج مرحله پرسشگری به ریشه آن عیب می رسیم و  حل مسئله را انجام می دهیم پمپ آب خراب شود مستقیما  یک پمپ آب نو بخریم مهارت پرسشگری یکی از برترین مهارت هایی است که در بیزینس کوچ به کمک ما می آید تا بتوانیم مسائل را با هزینه ای بسیار کم تری حل و فصل کنیم.

پرسشگری به چندین روش اتفاق می افتد که حداقل تفکر انتقادی می تواند کمک ما کند که هر اتفاقی افتاد بپرسیم چرا این اتفاق افتاد یا چطوری می توانستم جلوی این اتفاق را بگیرم یا چه عاملی بر روی آن تاثیر داشته که من آن عامل را ندیده ام  و از تاثیرات آن این اتفاق افتاده ممکن است خیلی از اتفاق ها به طور غیر مستقیم اثر خود را روی مسئله ما بگذارند.

نوع تفکر انتقادی و عدم نفوذ و استفاده از قالب های ذهنی کمک ما می کند که قدرت پرسشگری ما را افزایش دهد و با افزایش قدرت پرسشگری مستقیما به کاهش هزینه های تصمیم گیری و به سرعت در تصمیم گیری دست پیدا می کنیم.

 

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب سایت