خشم انباشته، رفتار انفعالی، رفتار جسورانه

  • توسط پشتیبان سایت
  • اسفند ۲۴, ۱۳۹۸
  • ۰

خشم انباشته

در این مقاله در مورد واکنش افراد در مقابل رفتار های زننده و نحوه برخود با آن به صورت رفتار جسورانه می پردازیم یکی از مشکلاتی که در روزمره ما با آن در ارتباط هستیم اصطلاحا در علم روانشناسی به آن خشم انباشته میگویند.

یعنی در یک موقعیت یک خشمی به وجود آمده و ما نتوانستیم آن را بیان کنیم و همه ی این خشم ها روی هم جمع شدند و نهایتا مثل کوهی از آتشفشان منفجر می شوند و تمام آن چیزی که در اطراف خود دارد را می سوزاند، از بین می برد.

خشم انباشته

خشم انباشته

 

یکی از مراجعین ما صحبتی می کرد که در محیط کاری با دوستان و آشنایان خود به مشکلی برخورده بود و به شدت این رفتار برای ایشان تنش زا شده بود این رفتار به حدی بود که آن فرد از کار و حرفه خودشان زده شده بود و می خواست به حالت متواری به شغل و حرفه دیگری کوچ کنند.

در صحبت با آن فرد به این سوال رسیدیم که چرا از دست آقای فلانی ناراحت هستی؟ نتایج صحبت و گفتگویی ما به اینجا رسید که در مقابل رفتار های خارج از عرف آن همکار در لحظه مناسب واکنش خوب و عالی را ارائه نداده بود.

خشم انباشته

خشم انباشته

 

واکنش انفعالی

ما در مقابل رفتار دیگران سه نوع واکنش می توانیم داشته باشیم اصطلاحا به واکنش اول واکنش انفعالی می گویند در واکنش انفعالی به این صورت است که ما فتار های زننده دیگران را در مدت زمان طولانی تحمل می کنیم و در مقابل  از خودمان واکنشی یا رفتاری نشان نمی دهیم.

به طور مثال هر کسی هر کاری که می کند من واکنشی از خودم بروز نمی دهم و این باعث به وجود آمدن احساس منفی برای فرد است رفتاری بر خلاف میل می باشد و لی ما هیچ نمی گوییم و نمی گوییم که این رفتار را دوست نداریم.

رفتار پرخاشگرایانه

رفتار پرخاشگرایانه

 

پرخاشگری

افرادی که واکنش انفعالی دارند مجبورند که بار اشتباه دیگران را همیشه با خودشان  به دوش بکشند آن فرد بغض ها، حرفهایی را که باید در زمان مناسب انتقال می داده را درون خود ریخته و همه ی این رفتار ها جمع میشه و تبدیل به  رفتار پرخاشگرایانه می شود.

و این پرخاشگری می تواند آفت یک رابطه شغلی، عاطفی و … باشد چرا ما پرخاشگر می شویم به دلیل اینکه هزاران ذره منفی کوچک را درون خودمان جمع کرده ایم و ممکن است این ذرات یک روز همه چیز را خراب کند و ما را وارد معقوله ای کند که دست به بی حرمتی و رفتار هایی بزنیم که شایسته محیط ما و موقعیت ما نمی باشد وقتی ما به مرحله پرخاشگری می رسیم هیچ چیز دیگری برای ما ارزش ندارد و همین بی ارزش شدن تمام مواارد ممکن است مارا به آسیب برساند.

پرخاشگری

پرخاشگری

 

رفتار جسورانه

حال اگر رفتاری زننده بود و ما آن را دوست نداشتیم باید چیکار کنیم؟

اینجاست که باید رفتار جسورانه از خودمان نشان دهیم رفتار جسورانه رفتاری است که ما باید با استفاده از عزت نفسی که داریم واکنش نشان دهیم وقتی من خودم را عزیز بدانم و برای خودم حرمت قایل باشم با استفاده از آن ابزار هایی که عزت نفس من را حفظ می کند می توانم جسارت به خرج بدهم.

جسارت بی ادبی و بی احترامی به فرد مقابل نیست برای حفظ احترام می توانید از جملات زیر استفاده کنیم که بنده قصد چسارت نداشتمیا انکه جسارت بنده را ببخشد این جملات صرفا جهت ادای احترام است اما حرکت جسورانه زمانی اتفاق می افتد که  فرد بدون ترس و دلهره و با شجاعت آن عقیده ای که در ذهن خود دارد و می داند که درست است را بیان کند آن فرد فردی چسور نامیده می شود.

فرد جسور هیچ وقت خشم خودش را انباشته نمی کند و با استفاده از واقعیت های موجود حرف خود را بیان می کند وظیفه ما آنجایی اتفاق می افتد که در مقابل رفتار منفی دیگران واکنشی از خود نشان دهیم فرد جسور هیچ وقت از حق خودش نمی گذرد ودر ارتباطی که با دیگران دارد نمی گذارد رفتار بقیه او را ناراحت کند و اگر بخواهد کاری را شروع کند خودش اقدام می کند و منتظر واکنش های مثبت دیگران نیست که دیگران آن راتایید یا رد کنند.

 

رفتار جسورانه

رفتار جسورانه

 

فرد جسور

برای اینکه بخواهیم جسور باشیم گام اول این است که باید قدرت پذیرش داشته باشیم و بتونیم تصمیم گیری کنیم هر اتفاقی که افتاده مسئولیت آن را بپذیریم یک بار برای همیشه با ترس هایمان روبه رو شویم شهامت به خرج بدهیم و تصمیم گیری کنیم که باید چه واکنش و چه رفتاری داشته باشم  گام دوم این است که کجاها باید جسارت داشته باشیم.

هر جا هر کسی که حرفی می زند من باید جسارت به خرج بدهم؟ خیر باید جاهایی که هزینه این جسارت برای ما کم تر از هزینه ی انفعال بودن باشد جسارت به خرج دهیم خوب  اگر بخواهیم در جامعه به هر چیزی و هر رفتاری واکنش نشان دهیم.

قطعا ممکن است  اذیت شویم هر چیزی که ما را آزار می دهد نباید برطرفش کنیم بلکه بایدآن قسمت هایی که مستقیما به ما مربوط می شود و روی زندگی ما اثر می گذارد  واکنش مناسبی از خودمان نشان دهیم.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب سایت